dieta Dukana a sport

Dieta Dukana a sport

Jak niemal każda dieta, także dieta Dukana, dedykowana jest dla osób o słabej kondycji i mających problem ze zgubieniem zbędnych kilogramów. Wraz z dietą ważny jest też ruch – sprawdź, jaka aktywność fizyczna będzie odpowiednia dla osób na tej diecie.

Jak wiemy, w I fazie tej diety spożywamy jedynie produkty białkowe – czyste białko bez warzyw, owoców i węglowodanów, z niską zawartością tłuszczu. Te z kolei są przecież potrzebne do ćwiczeń, dlatego w tym okresie nie zaleca się zbyt męczącego, długiego i dużego wysiłku fizycznego – organizm jest zbyt osłabiony.

Prawie całkowita eliminacja produktów węglowodanowych i tłuszczowych z diety w fazie pierwszej, tzw. uderzeniowej, nie sprzyja aktywności fizycznej. W połączeniu z intensywnymi ćwiczeniami może mieć wręcz negatywne skutki. Bardzo wysoka podaż białka wpływa na równowagę elektrolitową niekorzystnie i działa silnie kwasotwórczo. Wpływa to na kondycję i samopoczucie, może to być nawet zagrożenie dla zdrowia.

Aktywność fizyczna w każdej fazie diety Dukana

Mimo to trzeba zadbać o umiarkowany ruch. W każdej diecie zaleca się ćwiczenia fizyczne – Dukan do każdej z czterech faz diety dobrał odpowiedni ruch fizyczny.

W I fazie są to codzienne spacery i basen.

W II fazie polecamy ruch z I fazy, a dodatkowo wskazane są lekkie zajęcia typu pilates, ABT czy joga. Ich częstotliwość powinna wynosić raz albo dwa razy w tygodniu. Zaleca się też jazdę na rowerze – klasycznym albo stacjonarnym – oraz na orbitreku. Mogą to być także lekkie ćwiczenia siłowe, rozciągające i uelastyczniające ciało – jak grzbiety, brzuszki, przysiady, wymachy i pompki damskie.

W III fazie do diety dołącza się węglowodany, więc można zacząć robić też bardziej intensywne ćwiczenia – jak ćwiczenia na siłowni, bieganie, jazda na rolkach, pływanie, nordic walking, wyprawy rowerowe czy gra w tenisa.

IV faza to większa swoboda – nie trzeba ograniczać się co do ćwiczeń, warto zadbać m.in. o codzienne spacery. Pamiętaj, by ćwiczyć co najmniej trzy razy w tygodniu. Dodatkowo trzeba pamiętać o nawodnieniu. Warto włączyć do diety wodę wysokozmineralizowaną, bogatą w magnez oraz wapń.

Karo, foto: 5132824 / pixabay