proteinowy czwartek w diecie Dukana

Co to jest proteinowy czwartek Dukana?

Dieta Dukana, nazywana białkową lub proteinową, to dość modna dieta wśród osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Znamy zasady jej stosowania, wiele pisaliśmy o jej skuteczności oraz kontrowersjach, jakie budzi. Tym razem wyjaśnimy, co to jest tzw. czwartek Dukana – i czy to faktycznie musi być właśnie ten dzień tygodnia. Sprawdź szczegóły poniżej!

Przede wszystkim dieta Dukana jest polecana jedynie osobom dorosłym i zupełnie zdrowym. Nie powinny jej stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią, młodzież oraz osoby z dolegliwościami nerek, wątroby lub innymi problemami.

Co to jest czwartek Dukana?

Dieta składa się z czterech etapów. Jedynie kompletne przejście przez wszystkie jej etapy zapewni pożądane efekty. Podczas tej kuracji odchudzającej jest też tzw. proteinowy czwartek. Co to oznacza?

Białkowe czwartki są dopiero w IV fazie tej diety. Jest to tzw. faza stabilizacji, która powinna trwać na stałe – do końca życia. Dlaczego? To ważne, by nie dopuścić do efektu jo-jo, lecz uzyskać długotrwałe efekty.

Ta faza polega na tym, że przez tydzień jemy różne rzeczy, na jakie mamy ochotę, a przez jeden dzień w tygodniu – tylko białka. Dr Pierre Dukan wybrał czwartki, stąd też nazwa – białkowe czwartki. Poza tym działają one psychologicznie – cały czas pamiętamy o diecie. Czy to musi być czwartek? Oczywiście, że nie!

Każdy z nas prowadzi inny tryb życia

Nie musi to być ten konkretny dzień, jeśli z jakichś powodów – na przykład z racji pracy – nie może to być w twoim przypadku czwartek, wybierz na przykład środę. To może być dowolny dzień – musisz po prostu pamiętać, by regularnie się go trzymać. Organizm dzięki temu się nie rozreguluje – przyzwyczaja się do cyklu.

Ważne, by po prostu stosować się do tej zasady. Poza tym proteiny zmniejszają apetyt na jedzenie, co jest gwarancją, że nie będziesz podjadać. Poza tym Dukan zaleca też jeść codziennie dwie lub trzy łyżki otrębów pszennych albo owsianych, pić dużo wody oraz zadbać o około 20-30 minut wysiłku fizycznego dziennie.

Kar, foto: congerdesign / pixabay