dieta proteinowa

Efekty diety proteinowej

Dieta białkowa to jedna z najpopularniejszych, ale też najbardziej kontrowersyjnych diet. Jest chętnie stosowana przez osoby, które pragną szybko zrzucić zbędne kilogramy oraz wśród osób aktywnych, którym zależy na przyroście masy. A jakie są jej efekty?

Czym jest dieta białkowa?

Dieta proteinowa to jedna z najpopularniejszych diet na świecie. Polega na zwiększeniu spożycia białek przy ograniczeniu węglowodanów i tłuszczów. Należy do nich m.in. restrykcyjna dieta Dukana, ale także dieta dr Atkinsa, dieta South Beach czy dieta 100.

Efekty diety białkowej

Dieta białkowa jest polecana osobom zdrowym, które posiadają pełne wyniki badań. Ich lekarz oraz dietetyk powinni wyrazić zgodę na jej stosowanie – podkreślmy, że powinno ono być krótkotrwałe. Dieta białkowa jest dietą drastycznie odchudzającą. Nie może być stylem życia i odżywiania na stałe.

Ten rodzaj diety gwarantuje stosunkowo szybkie efekty. Po tygodniu fazy uderzeniowej można zaobserwować już lepszą sylwetkę. W pierwszym etapie możemy stracić nawet 5 kg. Ale nie jest to równoznaczne z tym, że tracimy na niej szybko tłuszcz. Pierwsze zmiany to raczej szybka utrata wody z organizmu. Trzeba zatem zadbać o to, by nie skończyła się odwodnieniem organizmu. Warto też uważać na efekty jo-jo, dlatego w trakcie stosowania tej diety trzeba stosować się ściśle do jej zasad, trzymać ograniczeń i przejść po kolei przez kilka etapów.

Dieta proteinowa – skutki uboczne

Dieta proteinowa przede wszystkim obciąża nerki. Organizm przyswaja bardzo dużą ilość aminokwasów z białek, które się odkładają, czego efektem są szkodliwe związki azotu. Nerki pracują szybciej i więcej, może dojść nawet do niewydolności nerek. Negatywnie działa też na wątrobę, może dojść do zapalenia tego narządu.

Dieta proteinowa wpływa też na nasz mózg i samopoczucie. Ograniczenie glukozy sprawia, że stajemy się senni, rozkojarzeni i rozdrażnieni. Jej dłuższe stosowanie może doprowadzić do produkcji ciał ketonowych, a te z kolei do kwasicy metabolicznej. Dieta białkowa może zatem być niebezpieczna dla zdrowia, dlatego warto rozważyć przejście na nią. A w razie decyzji na tak, należy skonsultować to z dietetykiem i trzymać się jego zaleceń. Możliwe też, że specjalista zaproponuje ci inną dietę, dopasowaną do twoich potrzeb, sylwetki, wyników, oczekiwań, wieku i masy ciała.

KwK, f: TotalShape / pixabay