dieta Dukana- zdrowa czy niebezpieczna?

Dieta Dukana – zdrowa czy niebezpieczna?

Dieta Dukana to modna dieta wysokobiałkowa, która jest polecana osobom, które chcą schudnąć i oczekują konkretnych efektów. Obejmuje 4 fazy i zyskała dużą popularnością. Jednak nie ma dobrych opinii wśród dietetyków. Ci uważają, że dieta Dukana może być nawet niebezpieczna dla zdrowia. 

Dieta Dukana to dieta redukcyjna, która szybko zyskała popularność, gdyż pozwala na szybką utratę masy ciała. Powoduje duży spadek wagi w dość krótkim czasie, co wpływa na zainteresowanie nią wielu osób borykających się z nadprogramowymi kilogramami. 

Efekty mogą być spektakularne, ale dieta Dukana może być też dość niebezpieczna. Według opinii lekarzy przede wszystkim promuje złe nawyki żywieniowe. Nie należy stosować jej na własną rękę, najlepiej skonsultować się z dietetykiem.

Najważniejsze wady diety Dukana

W diecie Dukana stosunek składników pokarmowych jest zaburzony. W odpowiednio zbilansowanej diecie ich udział wygląda w ten sposób:

15% energii z białka,

60% energii węglowodanów,

25% energii z tłuszczu.

Jednak w tej diecie podstawą jest białko, które stanowi kluczowe źródło energii. Z punktu widzenia dietetyków nie jest to rozsądne i typowe podejście, bo jednak nie jest ono najbardziej optymalnym źródłem energii. Dieta Dukana jest często krytykowana przez ekspertów, którzy twierdzą, że promuje złe nawyki żywieniowe.

Zaleca nieprawidłowe proporcje składników pokarmowych w diecie. Poza tym faza pierwsza to dania, w których jest mało warzyw i owoców. Stosowanie diety wysokobiałkowej na dłuższą metę nie ma większego sensu. Brakuje jej urozmaicenia, różnorodności w składnikach, co może prowadzić do niedoborów żywieniowych.

Zaburzenia trawienia i zaparcia to kolejny minut tej diety. Wykluczenie warzyw i owoców w pierwszych fazach wiąże się z niskim spożyciem błonnika pokarmowego. Dochodzi do zwolnienia perystaltyki jelit, co skutkuje przewlekłymi zaparciami.

Za dużo białka w diecie potencjalnie obciąża nerki i wątrobę

Zalecenia dotyczące białka budzą wątpliwości głównie ze względu jego wpływu na nerki. Wysokobiałkowa dieta może powodować problemy z nerkami, mimo że nie jest ich przyczyną. 

Pogorszenie pracy nerek jako efekt obciążenia białkiem może wywołać m.in. obrzęki lub nadciśnienie, a także powodować powstawanie kamieni nerkowych. Niewydolność nerek to przypadek skrajny, ale przed przejściem na tę dietę należy sprawdzić ich kondycję. Nadmierne spożycie białka to też większe wydalanie wapnia, a to z kolei podnosi ryzyko wystąpienia osteoporozy. 

Poza tym może też wystąpić kwasica ketonowa, stan, który bezpośrednio zagraża życiu. To kolejna z wad diety Dukana. Nadmiar białka w diecie obciąża też inny ważny narząd – wątrobę. Z kolei brak prawidłowej i pożądanej przez nasz organizm ilości węglowodanów nie wpływa dobrze na mózg. Szybko odczuwamy zmęczenie i mamy problemy z koncentracją. Spada wydolność i siła mięśni przez problem z syntezą glikogenu.

KwK, f: mohamed_hassan / pixabay