twarożek w I fazie diety

Co jeść w I fazie Dukana?

Dieta Dukana to dieta wysokobiałkowa. Budzi kontrowersje, wiele mówi się o jej szkodliwości, jednak wiele osób decyduje się na nią. Pozwala dość szybko i skutecznie zrzucić kilka kilogramów. Sprawdź, co można jeść w I fazie diety Dukana. Zachęcamy do lektury!

Co to jest dieta Dukana?

Dieta Dukana to popularna dieta wysokobiałkowa, a zarazem niskowęglowodanowa. Określa się ją także jako dietę Protal. Została opracowana przez francuskiego lekarza, doktora Pierra Dukana. Warto dodać, że parę lat temu odebrano mu prawo do wykonywania zawodu. Zasady diety zawarł w książce „Nie potrafię schudnąć”, która szybko stała się bestsellerem na całym świecie.

Fazy diety Dukana

Dieta składa się z czterech kuracji, z których dwie pierwsze mają na celu zrzucenie kilogramów, a kolejne utrwalanie efektów i stabilizację wagi. Dowiedz się więcej na temat fazy pierwszej.

1 faza diety Dukana

Dr Dukan nazwał ją fazą uderzeniową – jest proteinowa, co oznacza, że spożywamy tylko produkty białkowe. Efektem ma być usprawnienie metabolizmu i utrata masy ciała. Pierwszy etap diety trwa od 2 do 5 dni i opiera się na produktach wysokobiałkowych. Ich skład ma być zbliżony do wzorcowego białka.

Spożywane podczas I fazy diety Dukana produkty spożywcze to jaja, drób, mięso czerwone, ryby i owoce morza, a także produkty mleczne, ale pod warunkiem, że są niskotłuszczowe. W tej fazie zaleca się też wypijać dużo płynów – wody, herbaty i chudego mleka.

Zalecane produkty w I fazie diety Dukana

Mięso: królik, konina z wyjątkiem łaty, wołowina z wyjątkiem antrykotu i kawałków na rosół, cielęcina;

Chudy drób: indyk, kurczak, perliczka;

Ryby: wszystkie gatunki;

Owoce morza, czyli skorupiaki i mięczaki: wszystkie;

Jajka: tak, całe jaja;

Chudy nabiał: niskotłuszczowy lub całkowicie pozbawiony tłuszczu.

Przykładowe dania na I fazę diety proteinowej

śniadanie: jajecznica z 2 albo 3 jajek i parę plasterków chudej szynki z indyka lub pieczonej piersi z indyka;

obiad: grillowana pierś z kurczaka z ziołami albo kawałek grillowanej piersi indyka;

kolacja: niskotłuszczowy twarożek albo serek wiejski.

Kar, f: Enotovyj / pixabay