czego nie jeść na diecie Dukana

Czego nie jeść na diecie Dukana?

Dieta proteinowa nadal bije rekordy popularności. Jest modna wśród osób, które walczą ze zbędnymi kilogramami. Budzi jednak też wiele kontrowersji. Rozpropagował ją Pierre Dukan, który w książce „Nie potrafię schudnąć” opisał jej zasady oraz zamieścił przykładowe menu.

Książka Dukana okazała się bestsellerem – prawdziwym hitem sprzedażowym. Jednak pierwsze zachwyty nad tą dietą szybko minęły, gdy dietetycy zaczęli wypowiadać się na temat jej minusów i niebezpieczeństw dla zdrowia. Pisaliśmy o tym w innych tekstach, m.in. o tym, że mocno obciąża organizm, tym razem skupmy się na jej menu – a konkretnie na tym, czego nie można jeść na tej diecie.

Dieta białkowa, czyli bogata w proteiny. Czego nie wolno jeść?

Dieta Dukana składa się z 4 etapów – każdy jest nieco inny. Generalnie opiera się ona na spożywaniu przede wszystkim dużej ilości produktów bogatych w białko. Unikać należy z kolei węglowodanów oraz tłuszczy. Jednak dieta białkowa oznacza większe spożycie białka bez redukowania liczby dostarczanych do organizmu tłuszczy i cukrów.

Cztery fazy diety Dukana

W pierwszych dwóch fazach wymagana jest całkowita rezygnacja z tłuszczy, w tym z oliwy. Układając menu dla I fazy, czyli dla fazy uderzeniowej, można korzystać z chudego mięsa (nabiał wołowina, królik, cielęcina, konina), jaj, nabiału (serek wiejski, serki typu light, kefir, maślanka jogurt naturalny, mleko – wszystko najlepiej bez tłuszczu), ryb i owoców morza.

Należy zatem zrezygnować wtedy z ziemniaków, ryżu, kukurydzy czy warzyw strączkowych, a tym bardziej przekąsek – jak ciasta, wafelki, paluszki, krakersy itd. Nadal nie można używać tłuszczu podczas przyrządzania posiłków. Trzecia faza to faza utrwalania. Dopiero na niej można do menu włączyć węglowodany i tłuszcze – i to też w niewielkiej ilości.

Faza czwarta – nowy styl życia

Faza czwarta to zachowywanie zasad zdrowego odżywiania się – powinna trwać już całe życie. Zgodnie z zasadami diety raz w tygodniu należy zrobić „detoks białkowy” – jeść produkty wyłącznie białkowe.

Kar, f: Couleur / pixabay