uczta

Wrogowie metabolizmu – co źle wpływa na wątrobę

Wiele czynników może negatywnie wpływać na zdrowie wątroby i spowalniać nasz metabolizm. Oto kilka czynników, które mogą być wrogiem metabolizmu i wywierać szkodliwy wpływ na wątrobę.

Organizm działa 24h przez 7 dni w tygodniu, by utrzymać ciało przy życiu i w jak najlepszej kondycji. Może co prawda działać z różną intensywnością, ale są różne nawyki żywieniowe i style życia, które mogą na niego wpływać – m.in. spowalniać albo przyspieszać metabolizm. Mamy do dyspozycji kilka możliwości, by go przyspieszyć, ale musi to być działanie długofalowe. Obejmuje zmianę stylu życia, odpowiednią dietę i aktywność fizyczną.

Co to jest metabolizm i dlaczego jest tak ważny?

Metabolizm to zespół procesów biochemicznych, które zachodzą w naszym organizmie w celu utrzymania życia. Obejmuje przemiany chemiczne w komórkach i tkankach organizmu. Celem jest zmiana substancji odżywczych pozyskiwanych z pożywienia w niezbędną do funkcjonowania energię, składniki do wzrostu, składniki konieczne do naprawy tkanek i do wpływania na poszczególne funkcje życiowe.

Wysoki metabolizm jest czynnikiem wspierającym chudnięcie. Jednak u różnych osób pracuje w różnym tempie – jedni z nas mają wolny metabolizm, drudzy przeciętny, a inni szybki. Wpływ ma na to wiek, płeć, gospodarka hormonalna, ale i genetyka. Pamiętaj też, że zwalnia z biegiem lat, dlatego warto go przyspieszać, a nie dodatkowo spowalniać złą dietą i brakiem ruchu.

Również różnice w metabolizmie między osobami mogą wpływać na tempo spalania kalorii, utrzymanie wagi ciała i zdolność organizmu do przyswajania i wykorzystywania składników odżywczych. Szczęściarze mogą jeść i nie tyć, bo ich metabolizm szybko spala kalorie. Poznaj wrogów metabolizmu i wyeliminuj ich ze swojej codziennej diety.

Co spowalnia metabolizm?

Nadmierne spożycie alkoholu

Alkohol jest toksyczny dla wątroby i nadmierne spożycie może prowadzić do stłuszczenia wątroby, zapalenia wątroby i innych poważnych schorzeń. Regularne nadużywanie alkoholu może powodować trwałe uszkodzenia wątroby i zaburzenia metaboliczne.

Niezdrowa dieta bogata w tłuszcze i cukry

Spożywanie dużej ilości tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans, obecnych głównie w przetworzonych produktach spożywczych, może prowadzić do otyłości i zwiększonego ryzyka stłuszczenia wątroby. Natomiast nadmiar cukru może przyczynić się do insulinooporności i zaburzeń metabolicznych.

Najgorszym wyborem są też napoje słodzone cukrem. Mają puste kalorie, które są pozbawione korzyści zdrowotnych. Takie napoje mogą jedynie szkodzić. Nie chodzi jedynie o cukier, ale też o inne substancje słodzące, które są stosowane jako zamienniki.

Takie napoje to cole, lemoniady słodzone, napoje energetyczne oraz kolorowe napoje gazowane, napoje w proszku. Zwykle są one dużym źródłem kalorii i cukru w diecie, gdyż są wypijane w dużych ilościach o często jako dodatek do innych przekąsek.

Odwodnienie

By metabolizm działał poprawnie, ważne jest też regularne picie wody mineralnej czy źródlanej. Woda jest niezbędna do wielu procesów metabolicznych w organizmie, takich jak trawienie, wchłanianie składników odżywczych, przemiany chemiczne w komórkach i eliminacja toksyn. Brak odpowiedniej ilości wody może wpływać na wydajność tych procesów i prowadzić do spowolnienia metabolizmu.

Restrykcyjne diety a metabolizm

Jedną z częstych przyczyn spowolnienia metabolizmu jest też zbyt niska zawartość kalorii w diecie. Dotyczy to często diet odchudzających. Jeśli nie dostarczysz organizmowi wymaganej liczby kalorii, to metabolizm zacznie zwalniać, by zużyć ich mniej i zrobić zapasy.

Dieta proteinowa a metabolizm

To prawda, że białko jest podstawowym budulcem mięśni i przyspiesza metabolizm. Jak jednak we wszystkim, trzeba zachować umiar. Spożywanie tylko białka albo białka i warzyw to zły pomysł, jeśli stosujesz taką dietę przez długi czas. To prosty sposób, by zniszczyć metabolizm, narazić nerki na bardzo ciężką pracę, a wątrobę na duże obciążenie.

Za dużo lub za mało węglowodanów

Węglowodany są w menu potrzebne, ale są cukrami prostymi i nie można jeść ich w nadmiarze. Źle też, gdy jest ich za mało, bo wtedy brak nam energii, a mięśnie nie mają jak pracować. Wtedy czerpią glikogen, co obniża wydolność. W efekcie metabolizm zwalnia.

fot.