białko

Odżywki białkowe. Zastosowania i korzyści dla osób aktywnych i nieaktywnych

Wybór odżywek białkowych jest bardzo duży – większość z nich to białko serwatki. Jest stosowane podczas budowania masy mięśniowej i redukcji tkanki tłuszczowej. Poniżej omówimy, dla kogo są przeznaczone odżywki białkowe, jakie jest ich działanie, zalety oraz zalecana ilość białka w diecie dla osób o różnym stopniu aktywności fizycznej.

Dostarczając odpowiednią ilość białka mamy pewność, że skóra, mięśnie, włosy i paznokcie, a także nasze stawy będą miały mocne podstawy do regeneracji. Nie zawsze można dostarczyć jego odpowiednią ilość z diety. Dobrą alternatywą są odżywki białkowe.

Wyróżniamy ich kilka, ale najbardziej wartościowe jest białko serwatkowe. Zawiera ono dużo aminokwasów BCAA, które są ważne dla osób chcących zbudować masę mięśniową i zredukować tkankę tłuszczową.

Zapotrzebowanie na białko

Osobom z niskim poziomem aktywności wystarczy 1-1,5 g białka na kilogram masy ciała dziennie. Jednak sportowcy z wysokim stopniem aktywności mają wyższe zapotrzebowanie – około 2-4 g na kg masy ciała.

Czym są odżywki białkowe?

Zapotrzebowanie na białko zmienia się w zależności od tego, jaki prowadzimy styl życia i jaki jest nasz poziom aktywności. Odżywki białkowe są popularnymi suplementami diety, które odgrywają istotną rolę w diecie osób aktywnych oraz nieaktywnych.

Są przeznaczone głównie dla osób uprawiających sport. Mają dostarczać odpowiednią ilość białka, które pełni kluczową rolę w procesach odbudowy, wzrostu i regeneracji tkanek. Wzrost i rozwój tkanek odbywa się dzięki aminokwasom zawartym w białku.

Dla kogo są odżywki białkowe?

Odżywki białkowe są zalecane dla szerokiego spektrum osób, w tym:

  • Sportowców i osób prowadzących intensywną aktywność fizyczną. Sport prowadzi do mikrourazów mięśniowych, a białko jest niezbędne do naprawy i odbudowy tkanek mięśniowych.
  • Osób, które dążą do utraty wagi. Spożywanie większej ilości białka może pomóc w utrzymaniu uczucia sytości, zwiększeniu tempa metabolizmu i utracie tkanki tłuszczowej.
  • Osób starszych. Seniorzy mogą mieć trudności z zachowaniem równowagi azotowej i utrzymaniem masy mięśniowej, dlatego odżywki białkowe mogą stanowić pomocne wsparcie.

Czy odżywka białkowa jest zdrowa i bezpieczna?

Dobrej jakości odżywka zawierająca białko serwatkowe jest w pełni bezpieczna dla zdrowia. Pozwala szybko dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość białka i zapewnić w swoim menu pełnowartościowe jego źródło. Poza tym wybór odżywek jest duży – są one dostępne w różnych smakach i można z nich przygotować m.in. shake, koktajl, owsiankę czy placki.

Trzeba też spożywać je zgodnie z zapotrzebowaniem i dostarczać białko głównie z pożywienia. W innej sytuacji – gdy nie możesz zjeść dobre zbilansowanego posiłku – warto sięgnąć po taką odżywkę.

Wiele kobiet obawia się, że spożywanie odżywki białkowej sprawi, że urosną im ogromne mięśnie. Jest to jeden z mitów na temat tych produktów. Spożywając odpowiednią ilość białka, organizm będzie chronił te mięśnie, które już masz. Ciało będzie jędrniejsze. Do rozrostu tkanki mięśniowej należałoby spełnić jeszcze wiele innych czynników.

Działanie odżywek białkowych – korzyści

Odżywki białkowe dostarczają organizmowi łatwo przyswajalne formy białka, takie jak izolaty białek serwatki, kazeina lub białka sojowe. Główne działanie odżywek białkowych obejmuje:

  • Regenerację i odbudowę mięśni. Białko jest niezbędne do naprawy i odbudowy mikrourazów mięśniowych, które powstają podczas treningu fizycznego.
  • Zwiększenie syntezy białka. Odżywki białkowe dostarczają aminokwasów, które są podstawowymi budulcami białek i przyczyniają się do zwiększenia syntezy białka w organizmie.
  • Utrzymanie masy mięśniowej. Spożywanie odpowiedniej ilości białka może pomóc w utrzymaniu masy mięśniowej, szczególnie w przypadku okresów redukcji kalorii lub starzenia.
  • Dostarczanie do organizmu białka jedynie z produktów spożywczych jest jedną z opcji. Jednak są w nich różne składniki odżywcze – tłuszcze i węglowodany. Zamiast rozbudowy masy mięśniowej można nabawić się tkanki tłuszczowej, co zwykle nie jest naszym celem.

fot. World_of_Plants / Pixabay